Ekologiczne farbowanie bawełny – kolory z natury

Ekologiczne farbowanie bawełny – kolory z natury

Process, ingredients and results of avocado natural textile dyeing method

Skórka granatu i nie tylko — ekologiczne farbowanie organicznej bawełny

Czy wiesz, że bawełna organiczna niekoniecznie jest w 100% ekologiczna? Dlaczego? Do barwienia bawełny organicznej wielu producentów wykorzystuje syntetyczne barwniki, które są szkodliwe nie tylko dla zdrowia, ale również dla środowiska.

W konwencjonalnym procesie farbowania bawełny – pre-wash – używany jest wysoce toksyczny chlor — skracający żywotność i wpływający na jakość tkaniny — oraz jego pochodne. Co zrobić, by wysokogatunkowe ubrania z dzianin z organicznej bawełny były znowu ekologiczne i nie odbijały się na naszym zdrowiu? Odpowiedzią jest naturalne farbowanie.

Metoda znana od lat, dziś przechodzi swój wielki renesans, a barwniki ponownie pozyskujemy prosto od matki natury. W Rascal Industry w trosce o środowisko, zdrowie i w myśl mody etycznej i odpowiedzialnej, szyjemy odzież ze 100% bawełny organicznej z certyfikatem GOTS, która poddawana jest naturalnemu, ekologicznemu farbowaniu. 

Transparentna produkcja

W myśl mody transparentnej podajemy nie tylko skład dzianiny, ale również dokładnie opisujemy to, czym może zostać zafarbowana. 

Współpracujemy z polskimi dostawcami ekologicznych materiałów, posiadających odpowiednie certyfikaty. Bawełna organiczna, z której szyjemy ubrania, jest w 100% ekologiczna i posiada certyfikat GOTS, a do jej farbowania używane są barwniki pozyskane z roślin. 

Ich zastosowanie w ziołolecznictwie daje prozdrowotne i naturalne właściwości materiałom, a proces farbowania dzianin jest procesem manufakturowym. Oznacza to, że powstaje on manualnie, a przede wszystkim z zachowaniem bezpieczeństwa i szacunku do osób, które biorą w nim udział. Co kryje się pod hasłem kolor z natury?

Wiązka biało-brązowych naturalnych nici bawełnianych, gotowych do produkcji tkanin lub odzieży

Barwienie naturalnymi składnikami i ich właściwości: jakie kolory można uzyskać z roślin?

Organiczna bawełna naturalnie barwiona ma wiele zalet — jest pozbawiona wszelkich substancji toksycznych, szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Na czym polega barwienie odzieży naturalnymi składnikami? Sekret niebywałych kolorów to między innymi zasługa kurkumy, granatu, czy indygowca. 

Beże, szarości i zielenie

Do uzyskania tego koloru wykorzystuje się migdałecznik chebułowiec — znany również pod nazwą haritaki, czyli „owoc długiego życia”. Ta niezwykła roślina ma między innymi działanie przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i odtruwające.

Szlachetny rubin

Do uzyskania odcieni czerwieni i różu wykorzystuje się marzannę barwierską — roślinę, która już tysiące lat temu była stosowana w farbiarstwie, a także medycynie naturalnej. Znana również jako barwica, czy marzanka. Słynie ze swoich dobroczynnych właściwości przeciwbakteryjnych.

Ciepła śmietanowa biel  

Do uzyskania beżowego odcienia, ciepłej śmietanowej bieli wykorzystuje się orzechy piorące w połączeniu z solą morską i naturalnymi enzymami. Zawarta w orzechach saponina ma właściwości antybakteryjne, i przeciwgrzybicze, zalecane dla osób z AZS.

kolory naturalnie barwionej bawełny
Pustynna żółć

Do uzyskania odcieniu żółci wykorzystuje się kurkumę. Znana ze swoich właściwości antybakteryjnych i antyalergicznych przyprawa, od lat była wykorzystywana w medycynie, a teraz ponownie wkroczyła do świata mody.

Klasyczny brąz

Do uzyskania eleganckich odcieni brązu i pomarańczy wykorzystuje się skórki z granatu i minerały. Natomiast do wstępnego etapu wybielania używa się: soli morskiej, orzechów piorących i naturalnych enzymów. Skórka z granatu posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i jest wykorzystywana w leczeniu alergii.

Indygo

Do uzyskania odcieni błękitu — jednego z najmodniejszych kolorów na nadchodzący sezon — wykorzystuje się indygowiec. Ten, jeden z najstarszych, naturalnych barwników, daje niezwykle trwały kolor, a rzadko spotykana roślina słynie z właściwości przeciwbakteryjnych. 

Rascal Industry – europejski producent odzieży.

Szyjemy wysokojakościową odzież w duchu eko.