Proces produkcji ubrań i akcesoriów personalizowanych.
Proces produkcji ubrań i akcesoriów personalizowanych.
Jak przebiega proces produkcji odzieży i gadżetów tworzonych na zamówienie?
Produkcja personalizowanej odzieży i gadżetów jako wieloetapowy proces. W Rascal Industry zajmujemy się produkcją personalizowanej odzieży i gadżetów na zamówienie od A do Z. Oznacza to, że razem z naszymi Klientami przechodzimy przez wszystkie etapy powstawania ubrań i akcesoriów – od projektu, przez szycie, aż po dostawę. Tylko troska o możliwie najlepszy przebieg każdego z etapów może przynieść zamierzony efekt – ubrania dokładnie odzwierciedlające projekt, trwałe, wysokojakościowe i oryginalne.
Jak zatem wyglądają wszystkie etapy procesu szycia odzieży na zamówienie?
Krótko wyjaśniamy poniżej.
1. Pomysł
Pierwszym etapem jest pomysł. Ten przedstawia nam zamawiający – może być to ogólna wizja, ogólny zamysł, albo szczegółowa koncepcja, gotowy projekt. W pierwszym przypadku wychodzimy z własną propozycją projektu, w drugim – weryfikujemy projekt, dobieramy odpowiednie materiały oraz zdobienia, staramy się sprostać oczekiwaniom Klienta. Informacjami niezbędnymi, by stworzyć projekt, są tylko: rodzaj produktu, liczba sztuk, kolor, a także wielkość i umiejscowienie logo lub hasła reklamowego. Zależy nam także na tym, aby odzież personalizowana spełniała cele komunikacyjne firmy, z którą podejmujemy współpracę. W związku z tym, kiedy Klient nie ma pomysłu na projekt, staramy się poznać cele przedsiębiorstwa. Tylko wtedy odzież będzie współgrać z przekazem marki. Oczywiście to tylko ułamek tego, o czym przyjdzie nam decydować w kolejnych etapach szycia odzieży.
2. Projekt
Drugi etap to stworzenie projektu. Zajmują się nim nasi wykwalifikowani graficy. Na tym etapie można wprowadzać zmiany, podawać nowe pomysły, sugestie, proponować rozwiązania. Kolejno przesyłamy wizualizacje graficzne ubrań i/lub akcesoriów do akceptacji. Dopiero zatwierdzenie projektu pozwala nam przejść do kolejnych etapów, które są już bezpośrednio związane z szyciem. Proponowane przez nas projekty i rozwiązania odpowiadają nie tylko współczesnym trendom, ale przede wszystkim stanowią odpowiedź na komunikację marki, z którą zaczynamy współpracę. Estetyka zostaje więc połączona z przekazem marki. Tylko w takim przypadku ubrania promocyjne mogą spełniać swoją funkcję – promować markę i utrwalać wyznawane przez nią wartości. Na tym etapie przygotowujemy również wycenę – jest ona jasno określona, bez ukrytych kosztów.
3. Forma krawiecka
Trzeci etap stanowi odwzorowanie projektu w formie krawieckiej. Projekt jest dokładnie odwzorowywany, zgodnie ze wszystkimi wytycznymi podanymi wcześniej przez Klienta. Na tym etapie doświadczony konstruktor proponuje rozwiązania, które sprawią, że dane ubranie będzie leżeć idealnie na różnych typach sylwetek – także wtedy, kiedy produkowana jest odzież typu „oversize” czy „unisex”. Bierze pod uwagę przede wszystkim dwa aspekty – aspekt wizualny (plastyczność) i aspekt techniczny (parametry i właściwości).
Aspekty wizualne
Do aspektów wizualnych należą między innymi następujące kwestie:
- Jak materiał się układa – czy „trzyma formę”, czy jest „lejący”, czy nadaje objętość?
- Czy ma połysk, czy jest matowy?
- Czy elementy matowe dobrze komponują się z elementami połyskującymi?
- Czy kolor materiału będzie się zmieniał w zależności od kierunku krojenia?
- Czy ma fakturę?
Aspekty techniczne
Do aspektów technicznych należą między innymi następujące kwestie:
- Czy materiał przepuszcza powietrze?
- Jak zachowa się materiał w praniu? W jakiej temperaturze należy prać dane ubranie?
- Jaka jest wrażliwość materiału na światło?
- Czy kolor został odpowiednio zabezpieczony, żeby nie płowieć pod wpływem promieni słonecznych i prania?
- Jak zachowa się materiał pod wpływem gorącej temperatury żelazka? Na jakim programie żelazka prasować dane ubranie?
4. Odszycie pierwowzoru
Czwartym etapem jest odszycie pierwowzoru. Jest to moment, w którym dobierane są materiały i dodatki – mają być one nie tylko trwałe, ale powinny także dobrze ze sobą współgrać. Gwarantuje to odpowiednie umiejscowienie zdobień, haftów, nadruków, naszywek, wszywek, emblematów, a także dobór odpowiedniego koloru i odcieniu nici! Na tym etapie dobieramy również kolory materiałów. W przypadku projektów ubrań o nietypowych kolorach, zgodnych z kolorami marki utrwalonymi w głowach konsumentów, specjalnie bawimy materiał – wszystko w oparciu o księgę znaków Klienta. Liczy się każdy, nawet najdrobniejszy szczegół! Detale są ważne, bo pierwowzór – jak sama nazwa wskazuje – będzie punktem odniesienia dla całej produkcji. Kiedy pierwowzór jest już odszyty, na życzenie Klientów wysyłamy odzież do przymiarki – w takim przypadku czekamy na akceptację, aby przejść do kolejnych etapów produkcji odzieży.
5. Krojenie
Piąty etap to krojenie. Na tym etapie niezwykle ważna jest dla nas ekologiczność rozumiana przede wszystkim jako oszczędność materiałów. Używając wyłącznie innowacyjnych technologii, zużywamy tylko tyle materiałów, ile jest niezbędnych do wykrojenia konkretnej liczby ubrań czy akcesoriów. Łączy to w sobie troskę o środowisko naturalne, a przy okazji – troskę o kieszeń Klienta, który płaci za zużycie zdecydowanie mniejszej ilości materiałów niż w przypadku wykorzystywania „tradycyjnych”, staromodnych technik. Krawiecka precyzja to nie mit, to domena wszystkich pracowników szwalni, z którymi współpracujemy 😉.
6. Szycie
Szósty etap stanowi szycie. Wykorzystywany jest podczas niego nowoczesny park maszynowy, który zapewnia profesjonalnie szycie trwałej, wysokojakościowej odzieży i akcesoriów. Dokładamy wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom naszych Klientów związanych z dokładnym odwzorowaniem wszystkich wcześniejszych ustaleń. Park maszynowy i obsługujący go wyspecjalizowany zespół pracowników podchodzi do każdego zadania (dużych, średnich, małych i tych najmniejszych zleceń) z takim samym zaangażowaniem i dokładnością. Wszystkie produkty mają być zgodne z pierwowzorem powstałym w czwartym etapie. Tylko w takim przypadku są akceptowane i przechodzą do kolejnych etapów.
7. Metkowanie
Siódmym etapem jest metkowanie. Wygląd metki – znajdujące się na niej napisy, wzory, grafiki – również jest ustalany indywidualnie. To właśnie proces metkowania powoduje, że odzież i akcesoria są w pełni oryginalne, jedyne w swoim rodzaju. Metkowanie to tylko pozornie detal, w rzeczywistości jest jednym z ważnych czynników budujących świadomość marki, odróżniających ją od „zwykłej” odzieży. W związku z tym z całą pewnością nie można pominąć metkowania w trakcie procesu szycia personalizowanej odzieży na zamówienie.
8. Kontrola jakości
Kontrola jakości, chociaż piszemy o niej jako o dziesiątym etapie, to proces obecny niemalże we wszystkich etapach produkcji, w tym przede wszystkim szycia ubrań. Tylko podczas nieustannego kontrolowania produkcji można łatwo zdefiniować ewentualne problemy i szybko je rozwiązać – już na pierwszym możliwym etapie procesu produkcji odzieży. Dzięki kontroli jakości szycie ubrań przebiega sprawnie, a przesyłki docierają w ustalonych terminach.
9. Pakowanie
Etap dziewiąty to pakowanie. Mamy świadomość, że współcześnie estetyczna forma to rzecz, na którą ludzie zwracają szczególną uwagę. Właśnie dlatego starannie pakujemy wyprodukowane przez nas ubrania i gadżety – dbamy o wygląd opakowań, w których się znajdują, a także o to, by świetnie wyglądały tuż po rozpakowaniu i by były gotowe do założenia. W związku z tym produkowane przez nas ubrania i akcesoria doskonale nadają się na prezent.
10. Transport
Ostatni etap stanowi transport. Tu również nie można „osiąść na laurach”. Wysokojakościowy produkt, który został starannie zapakowany, musi jeszcze bezpiecznie dotrzeć do celu. Oferujemy szybką i wygodną dostawę, czyli dostawę „pod drzwi”. Ważnym elementem w naszej pracy jest również terminowość – tylko dostawa szybka, wygodna i na czas spełnia nasze standardy.
Ile trwa proces produkcji ubrań?
Etapów procesu produkcji personalizowanych ubrań – co udowodniliśmy powyżej – jest sporo. Czy oznacza to, że szycie personalizowanej odzieży i akcesoriów trwa miesiącami? Nic bardziej mylnego! Dobra organizacja, przemyślana logistyka i – co najważniejsze – doświadczenie, pozwala nam przejść przez wszystkie etapy w od czterech! Ponadto już w pierwszych etapach produkcji określamy szacowany czas dostawy – nasi Klienci wiedzą, na czym stoją! 😉
Produkcja personalizowanej odzieży i gadżetów jako proces, który należy powierzyć specjalistom.
Jak widać, szycie odzieży to wieloetapowy proces, który wymaga specjalistycznej, fachowej wiedzy, zaangażowania i odpowiednich zasobów. Dlatego też warto go powierzyć ekspertom, czyli pracownikom naszej firmy! W Rascal Industry dokładamy wszelkich starań, aby utrzymać pozycję lidera w tworzeniu odzieży na zamówienie w sektorze premium. Właśnie dlatego kompleksowo troszczymy się o przebieg każdego etapu procesu produkcji ubrań, a w konsekwencji – dostarczamy odzież szytą na miarę potrzeb i oczekiwań tych, którzy nam zaufali. Nie musicie wierzyć nam na słowo – po prostu obejrzyjcie nasze realizacje 😉.